Základom teplovzdušného krbu je liatinová alebo oceľová vložka, ktorá sa obstavia tehlami alebo iným keramickým obkladom – „kachľami“. Teplovzdušný krb Je pomerne lacný, jednoducho sa inštaluje, jeho výhrevné schopnosti sú však obmedzené. Zohreje vzduch pomocou rozpálenej kovovej vložky a ten potom vytvára v miestnosti prúdy teplého vzduchu. Teplovzdušné typy ohnísk vykúria priestor okolo seba pomerne rýchlo, teplotný spád medzi stropom a podlahou však býva dosť veľký. Často je veľmi teplo, a po vyhasnutí paliva zase rýchlo zima. Niekedy sa ich zákazníci zvyknú sťažovať na teplý suchý vzduch v oblasti hlavy a súčasne studené nohy. Nezanedbateľná je aj pomerne vysoká spotreba paliva a nutnosť častého prikladania. Tu poukazujeme na záporné stránky, a toto treba zákazníkovi vždy vysvetliť a povedať.
A akú by sme dali kladnú stránku pre krb? Krb by sme doporučovali na víkendové alebo krátke dokúrenie, na chatu a podobne. Vtedy nebude zákazníkovi vadiť, že cez víkend niekde na chate častejšie prikladá, a krátkodobo mu nevadia ani záporné stránky. Tiež krb sa môže postaviť do novostavieb, moderných bytoch, kde si zákazník raz za čas prikúri v čase dňa na spríjemnenie atmosféry, alebo i na krátke dokúrenie, ak je zima. Ale na stále trvalé luxusné kúrenia by sme tento druh vykurovania nedoporučovali, vtedy by bolo vhodné krb postaviť na spôsob originál tradičnej sálavej kachľovej pece, kde jej vlastnosti ďalej opisujeme.
Originál tradičná sálavá kachľová pec hospodári s teplom ohňa úplne inak. Jej vnútro je z tehál alebo šamotiek, plášť tvoria keramické alebo omietacie kachlice. Takéto materiály šíria teplo sálaním. Tepelné žiarenie sálavého tepla vytvára v interiéri relatívne nízku teplotu, nevznikajú však zvýšené pohyby vzduchu, teplotné spády ostávajú malé a vlhkosť prostredia kolíše v optimálnych hodnotách. Vytvára tak príjemnú a zdravú tepelnú pohodu. Sálavé piecky vykurujú miestnosť, v ktorej stoja, prídavnými ťahmi – prieduchmi, ktoré sa však môžu viesť aj do iných miestností. Jednou pecou tak môžete vyhriať celý obytný objekt. Vďaka uzavretému okruhu dymových ťahov je v nich spotreba paliva minimálna a prikladať stačí približne dva krát za deň. A vtedy aj po vyhasnutí ostáva v miestnosti ešte omnoho dlhšie teplo, s porovnaním krbu. Jedná sa aj o 10x násobky dlhšieho času ako u krbu.